Úvod
Nejmenší společný násobek (budeme používat zkratku nsn) čísel z libovolné množiny M je takové nejmenší číslo, které je beze zbytku dělitelné všemi čísly z této množiny. V případě nsn dvojice čísel a, b tedy musíme najít takové číslo, které je celočíselným násobkem této dvojice čísel.
Hlavním využitím nsn je určení společného dělitele při základních operacích se zlomky, nicméně existuje i řada praktických úloh, ve kterých lze tento výpočet použít. Jedná se například o úlohy, ve kterých se hledá takový počet prvků, aby bylo možné je sestavovat v několika různých k-ticích - kupříkladu řazení žáků do skupin, stavba čtverce či obdélníku (krychle či kvádru) z různě velkých bloků; anebo úlohy kde, se hledá společný časový okamžik opětovného setkání prvků s různými parametry - třeba kdy se znovu setkají vozidla, jež vyrážela ve stejný okamžik, a každému z nich objetí celé trasy zabere jinou dobu.
Definice a vzorce
Nejmenší společný násobek libovolného počtu čísel určíme např. s využitím prvočíselného rozkladu: Jedná se o součin všech prvočísel p v rozsahu od 1 do k, kde je exponent každého z prvočísel roven tomu nejvyššímu, který se nachází v rozkladu čísel a až n.
nsn(a,b, ... ,n) = k∏i = 1 pimax(ai,bi, ... ,ni)
Operace určování nsn je:
- reflexivní: nsn(a, a) = a
- asociativní: nsn(a, nsn(b, c)) = nsn(nsn(a, b), c)
- komutativní: nsn(a, b) = nsn(b, a)
V kombinaci s určováním největšího společného dělitele (NSD) je také:
- absorpční: nsn(a, NSD(a, b)) = a
-
distribuční: nsn(a, NSD(b, c)) = NSD(nsn(a, b), nsn(b, c))
nsn(NSD(a, b), NSD(b, c), NSD(a, c)) = NSD(nsn(a, b), nsn(b, c), nsn(a, c))
Součin NSD a nsn dvojice čísel se rovná součinu těchto čísel:
- NSD(a, b) * nsn(a, b) = a * b
Způsoby výpočtu
Pro výpočet nejmenšího společného násobku existuje řada metod, z nichž však ty snadno pochopitelné jsou neefektivní a naopak. Zde si pro názornost ukážeme některé základní postupy z té první kategorie.
Zadání příkladu
nsn(6, 21, 63) = ?
Praktické úlohy
Jak již bylo zmíněno v úvodu, kromě úprav zlomků exituje i celá řada praktických úloh, které jsou založeny na určení nejmenšího společného násobku. Zde si uvedeme několik příkladů.